Home »

Довідка про несудимість для надання в іноземні установи

 

На сьогоднішній день у багатьох сферах життя пересічного українця громадянина поширені випадки, коли потрібно надати довідку про несудимість, як на території України, так і на території іншої государства.В цій статті розглянемо ті випадки, в яких дана довідка потрібна для пред’явлення в відомства інших країн , де особливу увагу приділимо оформленню документів, необхідних для виїзду за кордон, і зокрема – закордонним паспортом.

У такому контексті відомості про наявність чи відсутність судимості потрібні для надання в установи іноземних держав при оформленні візи, отримання громадянства або дозволу на проживання, працевлаштування за кордоном, а також при оформленні або оновленні виїзних документів за кордон (закордонний паспорт, посвідчення особи моряка, проїзний документ дитини – дітям після 14 років, і т.д.).

Що таке довідка про несудимість і що вона собою являє?

Такий офіційний документ, як довідка про несудимість видається Міністерством внутрішніх справ України та покликаний підтвердити, що станом на день отримання довідки фізична особа, на ім’я якого вона видана, до кримінальної відповідальності не притягується, не значиться засудженим і не перебуває в розшуку на території України .

Видається така довідка, як для громадян України, так і для іноземців, які проживають або проживали на її території.

До недавнього часу розрізнялися два різновиди бланків довідок про несудимість: для використання на території України і для надання в іноземні інстанції.
Обидва бланка були суворої звітності за формою IП-1 c серійним номером: перший – гербовий з водяними знаками, другий – з голограмою і особливими водяними знаками. Тобто, для надання за межами території України така довідка видавалася на бланку з голографічним захистом.
Обидві довідки завірялися гербовою печаткою і в них, крім основних запитуваних відомостей, вказувалося місце призначення документа.

На даний момент, починаючи з 2011 року, для українських громадян довідка про несудимість, як для внутрішнього користування, так і для надання в закордонні відомства оформляється на єдиному бланку, тобто без голограми. Така довідка про несудимість є довідкою старого зразка.

Зараз, з серпня 2012 року розпочали видавати також довідки про несудимість нового зразка. Нова діюча довідка називається «Витяг з реєстру» і оформляється не на бланку, а на простому білому папері формату А5 без захисних знаків і голограм. Також, в ній тепер не вказується мета її витребування.
Така міра була зроблена для прискорення і здешевлення процесу одержання цього документа. Тепер довідка про несудимість видається безкоштовно.

Довідки старого зразка, відомої всім форми IП-1, як і раніше дійсні і будуть видаватися до вичерпання запасів бланків.

Як отримати довідку про несудимість?

Якщо не вдаватися до послуг посередників, то в перерахованих вище випадках громадяни повинні запитувати і, відповідно, отримувати довідку про несудимість самостійно.
Для цього в прийомні дні необхідно звернутися в Управління інформаційних технологій (УІТ) УМВС України в області Вашого проживання та подати заяву-анкету встановленого зразка. Така заява подається особисто або через законних представників (довірених осіб), що мають підтверджуючі це нотаріально завірені документи.

У свою чергу, органи МВС мають видати запитуваний документ протягом обумовленого терміну, який не повинен перевищувати 30 робочих днів.
NB! Винятком є оформлення або оновлення виїзних документів за кордон. У цих випадках, в тому числі і при оформленні закордонного паспорта, громадянин, клопоче про видачу закордонних документів, обов’язково перевіряється на наявність обставин, що обмежують його право в виїзді за кордон і, діюча судимість може стати перешкодою для такого виїзду. (Див. В яких випадках обмежується виїзд за кордон для громадян України?). Але майте на увазі, що для витребування відомостей про наявність чи відсутність у громадян судимостей та іншої подібної інформації, співробітники служб (ВГІРФО МВС – колишні ВВІРи), що займаються оформленням і видачею закордонних паспортів повинні зробити самостійний внутрішньовідомчий запит, до якого їх зобов’язує законодавство в рамках процедури оформлення документа. Законодавство України регламентує це пп. 10-12 наказу МВС № 1603 від 21.12.2004 р зі змінами та доповненнями «Про затвердження Порядку провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини». Отже, вимога довідки про несудимість для оформлення закордонного паспорта неправомірно.

Проте, це зауваження справедливо в тих випадках, якщо у Вас є час чекати оформлення закордонних документів у встановлений законом України термін – протягом 30 робочих днів.
Якщо ж є необхідність отримати закордонний паспорт швидше, то про отримання довідки про несудимість все одно доведеться подбати самостійно . При цьому ще й заплатити за терміновість, тому що безкоштовно такі довідки зараз видають тільки через максимальний термін її оформлення – ті ж 30 робочих днів.
Самостійне отримання такої довідки для оформлення закордонного паспорта рекомендується і громадянам, що вже мав судимість, але це окрема тема і про це – нижче.
Що необхідно для оформлення довідки про несудимість ?
Крім обумовленого заяви-анкети для оформлення довідки про несудимість знадобиться:

ксерокопії 1 і 2 сторінок внутрішнього паспорта і всі сторінки з пропискою і штампами реєстрації;

вказати всі попередні прізвища та імена (українською мовою), якщо прізвище та ім’я змінювалися – для цього потрібно надати копії документів, що підтверджують зміну прізвища (свідоцтво про шлюб, документи про усиновлення і т.д.);
точно вказати місце народження і останнє місце проживання.
вказати причини отримання і місце призначення довідки;

У громадян вже мали судимість можуть зажадати додатково надати рішення суду про зняття судимості або довідку про звільнення.
Зверніть увагу, що в подальшому, для надання довідки про несудимість в іноземні відомства може знадобитися перевести довідку на іноземну мову (переклад нотаріально завірити), легалізувати її в іноземною консульстві і апостилювати.
Довідка про несудимість дійсна протягом 30 або 90 днів з дня її видачі в залежності від місця призначення. У нашому випадку для оформлення закордонного паспорта – 30 днів, для надання в відомства іноземних держав – 90 днів.
Інформація для громадян, які мали судимість.
Як уже зазначалося, громадянам вже мали судимість і бажаючим оформити закордонний паспорт, бажано звернутися за довідкою самостійно. Це необхідно для того, щоб проконтролювати факт внесення в базу даних МВС інформації про зняття або погашення судимості. Хоча, теоретично, вищевказаний наказ МВС України (п. 12) зобов’язує працівників служби ГІРФО щодо громадян, засуджених за вчинення злочину вживати заходів для з’ясування факту відбування покарання або звільнення від нього, але на практиці часто виявляється, що дані про припинення судимості не внесені в базу департаменту інформаційних технологій (ДІТ) УМВС України. У підсумку, громадянин отримує відмову в оформленні закордонного паспорта, який, по суті, є документом на тимчасовий виїзд за кордон і вже припинена судимість не є перешкодою для такого виїзду. Тому громадяни, які мали судимість повинні самостійно взяти рішення суду про зняття судимості і подати його в УІТ УМВС за місцем проживання для передачі в інформаційний центр ДІТ при МВС і внесення в базу даних.
NB! Дуже важливо, щоб була саме таке формулювання, а не «про зняття покарання», «звільнення від відбування покарання» і т.п., тобто в рішенні суду повинно бути чітко позначено, що судимість вважається знятої або погашеної. Наявності в базі даних ДІТ УМВС України відомостей про те, що судимість припинена досить для безперешкодного оформлення закордонного паспорта. І наступного разу, громадянин мав судимість і не будуть притягувався до кримінальної відповідальності, може довірити їх отримання службам ГІРФО через внутрішньовідомчий запит, не побоюючись негативних наслідків.
Слід також зазначити, що облікові документи з інформацією про судимості незалежно від її погашення або зняття зберігаються в базі даних ДІТ як мінімум 5 років після відбування покарання. Це означає, що до повного погашення судимості в запитуваної довідці для надання в іноземні відомства можуть бути вказані відомості про факт судимості: місце, дата і стаття притягнення до кримінальної відповідальності.
Законодавство України визначає терміни повного погашення судимості. Громадяни, засуджені до позбавлення волі, будуть визнані не мають судимості тільки по закінченню терміну, встановленого законом України з дня відбуття покарання, який відрізняється, в залежності від тяжкості скоєного злочину – від 2-х до 8-ми років. Громадяни, засуджені умовно можуть розраховувати на погашення судимості відразу після успішного відбування умовного терміну. Вони також будуть визнані не мають судимості.