Home »

Класифікація електролічильників

Лічильники електроенергії – багатофункціональні пристрої для обліку, споживання і збереження інформації по споживанню електроенергії. Ще до недавно електролічильники були досить простими пристроями індукційного типу дії з одне тарифним урахуванням, але з появою в сучасному світі мікро елементної бази лічильники стрімко еволюціонували, розділилися за багатьма класами і функціональними можливостями.

Класифікація лічильників електроенергії, основні характеристики

 1. Лічильники електроенергії діляться на індукційні і електронні
  • Лічильники електричні -Назвати так за рахунок ефекту магнітної індукції, що приводить в рух муздрамтеатр і звітне пристрій лічильника, під впливом викликаного струму. Особливості: слабкий захист від розкрадань, підвищене власне споживання, обмеженість доп. функцій, низький клас точності.
  • Електронні електролічильники – пристрої, з шунтом як датчик струму (в переважній більшості) і мікросхемою плати для аналізу показань і виведення на звітне пристрій. Особливості – високий клас точності, можливий багато тарифний облік і збереження інформації по споживанню.
 2. За типом мережі, до якої підключається лічильник
  • Однофазні електролічильники використовуються в двопровідних однофазних мережах.
  • Трифазні електролічильники використовуються в трифазних мережах, можливо як трьох провідне, так і чотирьох проводове підключення.
 3. Спосіб підключення. Лічильники електроенергії підключаються або безпосередньо до вимірюваної мережі, в цьому випадку підключення називають «прямим», або через вимірювальний трансформатор – «трансформаторна підключення»
 4. За кількість вимірюваних тарифів лічильники поділяються на багато тарифні і одне тарифні. Багато тарифна система обліку – це підрахунок кількості спожитої енергії в різний час доби, днів тижня, зв’язку з різною вартістю електроенергії протягом дня. За замовчуванням багато тарифні електролічильники запрограмовані під тариф «день-ніч» згідно зміні тарифного розкладу в Вашому регіоні.
 5. Тип тарифікатор а у багатотарифних електролічильників: з внутрішнім і зовнішнім тарифікатором
  • Із зовнішнім тарифікатором – перемикання відбувається під дією зовнішнього сигналу від зовнішнього тарифікатора (окремо купується пристрій) або сигнал передається через канали зв’язку якщо електролічильник включений в систему АСКОЕ
  • Внутрішній тарифікатор – пристрій, включене в пристрій електролічильника. З недоліків, при зміні тарифного розкладу в регіоні необхідність ручного перепрограмування кожного лічильника.
 6. За максимальному, базового, стартовому вимірюваному току
  • Стартовий струм -Величина з якої починається реєстрації електроенергії лічильників
  • Максимальний струм – максимальна величина струму, при якому відбувається коректна реєстрація споживаного струму.
  • Базовий струм  – значення струму, який є вихідним для встановлення вимог до лічильника з безпосереднім включенням.
 7. По класу точності – похибка вимірювання щодо діапазону вимірювань. При класі точності 1 і максимальним струмом 60А, максимальна похибка дорівнює 0,6 А. На даний момент більшість побутових електролічильників мають клас точності 1.0
 8. За типами інтерфейсів зв’язку інтерфейси зв’язку
  • Дистанційний (імпульсний) – передача імпульсів по двухпроводной лінії зв’язку пропорційно спожитої електроенергії.
  • Оптопорт (ІК) порт -Передача даних через інфрачервоний зв’язок.
  • RS 485 напівдуплексний многоточечний послідовний інтерфейс передачі даних. Передача даних здійснюється по одній парі провідників за допомогою диференціальних сигналів.
  • RS-232 – послідовний мережевий інтерфейс стандарту RS-232 для обміну даними з лічильниками. Дальність передачі даних кілька десятків метрів. За замовчуванням вбудований в більшість комп’ютерів. Необхідна прокладка додаткових ліній.
  • ВОЛЗ – волоконно-оптична лінія зв’язку для односторонньої передачі даних вимірювання лічильника. Необхідна прокладка додаткових ліній.
  • CAN – (англ. Controller Area Network – мережа контролерів) – стандарт промислового мережі, орієнтований передусім на об’єднання в єдину мережу різних виконавчих пристроїв і датчиків.
  • PLC -модем – Power Line Communications (PLC) – сучасна телекомунікаційна технологія, яка використовує електромережу для високошвидкісного інформаційного обміну даними. У цій технології, заснованої на частотному поділі сигналу, високошвидкісний потік даних розбивається на кілька низько швидкісних, кожен з яких передається на окремій частоті з подальшим їх об’єднанням в один сигнал .. Таким чином, звичайна електромережу використовується одночасно для передачі електроенергію і обміну даними, без зниження основних функцій. Дальність передачі даних до 1-го кілометра
  • GSM – інтерфейс стільникового зв’язку. Дозволяє дистанційно зчитувати інформацію з лічильників по лініях стільникових операторів. Немає необхідності прокладки додаткових ліній. зараз з GSM модемів в основному використовують счетчик меркурий 230 ART PQRSCGDN