Home »

Як відрити свою фірму і стати підприємцем з нуля – докладне керівництво від практиків для початківця бізнесмена + перевірені способи початку своєї справи

Вітаю любий друже! На зв’язку Олександр Бережнов. Сьогодні все більше людей хочуть стати підприємцями і открыть фирму в СПб . До мене часто звертаються друзі за консультаціями з таких питань.

У цій статті я детально розповів як стати підприємцем і відкрити свою фірму з нуля (ІП і ТОВ), і яким бізнесом можна зайнятися не маючи досвіду.

Дана стаття – це проста і доступна інструкція, яка допоможе всім підприємцям-початківцям зареєструвати свою компанію і вести офіційно комерційну діяльність.

1. Що таке фірма і які фірми бувають?

Перш ніж розповісти, як відкрити свою фірму, я дам визначення цьому терміну і коротко розкажу, які бувають фірми і в чому їх відмінності.

Фірма  – це офіційно зареєстрована самостійна одиниця підприємницької діяльності, яка реалізує свої комерційні цілі в інтересах своїх учасників, продаючи товари і послуги.

У такого поняття як фірма, є синоніми: компанія, підприємство.

Зазвичай під фірмою розуміється юридична особа однієї з організаційно-правових форм – ТОВ, ЗАТ, ВАТ. Ці види фірм мають як подібності, так і відмінності. Їх ми також розглянемо нижче.

Так само фірмою іноді називають індивідуальних підприємців. Однак, це не зовсім вірно, так як ІП – це фізична особа, зареєстрована в установленому порядку з метою ведення комерційної (підприємницької) діяльності.

Згідно з чинним законодавством до фірм відносяться тільки юридичні особи (стаття 48 Цивільного кодексу РФ).

І коли постає питання, як створити фірму, то мається на увазі відкриття юридичної особи.

У сучасному суспільстві слово «фірма» здобуває відтінок розмовного.

Наприклад, «Вась, ти чув, Петрович свою фірму відкрив?» . Практично про всіх людей, які займаються бізнесом, кажуть «у нього своя фірма» . Особливо популярним це слово було в Росії 90-х і 2000-х роках.

У цей час тільки зароджувалася ринкова економіка в нашій країні і навіть в різних рекламних повідомленнях можна було побачити фрази на кшталт: «Фірма пропонує будівельні матеріали оптом і в роздріб» .

Давайте тепер розглянемо, які бувають фірми. Тут я не буду влаштовувати урок економіки і розгляну тільки ті види комерційних підприємств, які доцільно оформити, якщо ви хочете стати підприємцем.

2. Види фірм та підприємств

1. ВАТ (Відкрите акціонерне товариство)  – юридична особа, форма організації публічної компанії, акціонери якого можуть продавати свої акції (частки) в компанії, а інші фізичні та юридичні особи купувати ці акції.

ВАТ зазвичай відкривають, коли необхідно швидко і без довгих процедур залучити інвестиції в свій бізнес. Всі учасники такого акціонерного товариства отримують дивіденди (прибуток) від наявних акцій.

Чим більшою кількістю акцій володіє учасник (акціонер) ТОВ, тим більше грошей він отримає у вигляді дивідендів (прибутку на акцію) за період володіння акціями.

ВАТ зобов’язане публікувати звіт про свої фінансові результати. Серед прикладів ВАТ можна виділити такі компанії-гігант як Газпром, Ощадбанк і Лукойл.

2. ЗАТ (Закрите акціонерне товариство)  – форма організації непублічної компанії, з заздалегідь визначеним колом акціонерів (засновників).

На відміну від ТОВ, ЗАТ не зобов’язане публікувати свою звітність.

Переважне право на придбання часток в такому суспільстві мають його нинішні акціонери.

ЗАТ відкривають в наступних випадках:

 • Необхідність залучення зовнішніх інвестицій;
 • Сумарний обсяг капіталу товариства обчислюється великими сумами;
 • Засновники цієї юридичної особи збираються через деякий час продати свій бізнес.

3. ТОВ (Товариство з обмеженою відповідальністю)  – юридична особа, особливістю якого є обмежений фінансовий ризик його учасників.

У ТОВ всі боргові зобов’язання не можуть перевищувати обсягу його статутного капіталу.

Це означає, що учасники товариства відповідають за боргами компанії тільки в межах розміру своєї частки в статутному капіталі.

На сьогодні ТОВ є найпопулярнішою в Росії формою організації бізнесу серед юридичних осіб.

Окремо розглянемо ІП (індивідуальне підприємництво) як суб’єкт комерційної діяльності.

ІП  – фізична особа, зареєстрована в установленому законом порядку як підприємець.

Ця форма ведення бізнесу має свої переваги і недоліки. Поряд з ТОВ, ІП відкривають багато підприємці.

Варто сказати, що ідеально, коли у вас одночасно відкрито ІП та ТОВ.

Причому, ви можете зареєструвати на себе одночасно і ІП, і ТОВ. Законодавство дозволяє це.

Наприклад, ви можете бути індивідуальним підприємцем, при цьому бути засновником (співзасновником) ТОВ та навіть одночасно бути співробітником в будь-який інший компанії, і бути оформленим там за трудовим договором.

3. Як відкрити свою фірму – вибираємо форму організації бізнесу

Коли людина починає замислюватися про офіційне оформлення існуючого бізнесу або хоче відразу відкрити фірму і офіційно стати підприємцем, постає питання, що ж краще відкрити – ІП або ТОВ?

На нього немає однозначної відповіді. Обидва варіанти мають свої переваги і недоліки.

Залишається тільки порівняти ці форми ведення комерційної діяльності і вибрати для себе більш відповідну.

Що краще відкрити – ІП або ТОВ?

Давайте докладніше розглянемо плюси і мінуси відкриття ІП та ТОВ.

Плюси ІП (+):

 1. Проста і дешева реєстрація.  ІП дуже просто відкрити, а на всю процедуру у вас піде від 2000-х до 5000-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (сюди вже входить оплата держ. Мита за реєстрацію інвестиційного проекту в розмірі 800 рублів, виготовлення печатки і відкриття розрахункового рахунку) .
 2. Низькі штрафи і податки.  Зазвичай ІП платить нижчі податки, ніж юридичні особи. Всі штрафи для підприємця в 10-50 разів менше, ніж для юридичних осіб (ТОВ).
 3. Гнучкість діяльності.  Підприємець може працювати без розрахункового рахунку, часто йому також не потрібно і касовий апарат, що ускладнює контроль реальних доходів з боку держави. Тому, індивідуальному підприємцю легше оптимізувати (мінімізувати) податки, а також у нього менші шанси отримати санкції з боку контролюючих органів.
 4. Легка звітність.  У ІП звітність набагато легше, ніж у ТОВ, її обсяг також менше. Якщо ви хочете самостійно вести і здавати звітність свого ІП, то приділивши пару днів цього питання, без проблем зможете зробити це.
 5. Вільне розпорядження власними грошима.  Усі гроші ІП, отримані в результаті ведення комерційної діяльності, є його власністю. Так, наприклад, гроші, отримані ТОВ в результаті ведення ним комерційної діяльності, є власністю цього товариства. Вивести їх просто так, наприклад до себе на карту в банку, або зняти у вигляді готівки можна.

Згідно п. 2 ст. 861 ГК РФ, всі операції між юридичними особами та ВП здійснюються за безготівковим розрахунком. Тут ми не будемо розглядати як зняти гроші з розрахункового рахунку ТОВ. Це тема окремої статті.

Мінуси ІП (-):

 1. ІП відповідає за своїми зобов’язаннями (боргами) всім своїм майном.  Тобто, якщо ви підписали будь-якої договір, не виконали свої зобов’язання належним чином, і у вас утворилися борги перед вашими клієнтами або партнерами, то в судовому порядку вас можуть позбавити будь власності. Серед неї може бути: нерухомість, автотранспорт, цінні папери, банківські вклади, обладнання. Це найголовніший мінус ВП. Наступний мінус досить суб’єктивний, але він теж присутній.
 2. Обмеження на певні види діяльності.  ІП, наприклад, не може продавати алкогольні напої та займатися деякими іншими видами діяльності. Врахуйте це, перед тим як відкрити свою фірму.
 3. ІП зобов’язаний платити внески до Пенсійного фонду.  Індивідуальний підприємець в обов’язковому порядку сплачує кошти в ПФР, причому, незалежно від того, веде він діяльність чи ні. У ФСС (Фонд соціального страхування) ІП вносить відрахування при наявності співробітників.
 4. «Несолідно» ВП.  З ІП ви не завжди зможете брати участь в держ. закупівлі (конкурсах, котируваннях), тобто виконувати державні контракти. У більшості випадків індивідуальні підприємці не допускаються до таких торгів. Також з ІП неохоче співпрацюють великі компанії. Тут грає роль іміджевий або по-іншому психологічний момент. У «ділків бізнесу» на жаль, приватний підприємець асоціюється з дрібним яткою на ранці, де продають шкарпетки або джинси. Хоча, згідно із законом, ніхто не забороняє людині, зареєстрованому як ІП, відкривати завод з сотнями співробітників.

Наприклад, я сам часто звертаю увагу на такий цікавий факт і навіть ділюся цими спостереженнями з друзями.

Приклади з життя

Заходжу якось у великий фірмовий магазин «Adidas», купую кросівки, а на чеку написано «ІП Бабаян».

Також недавно я обідав у відомій мережі швидкого харчування «Subway» і що ви думаєте? Та ж ситуація! На чеку напис продавця «ІП Петров».

Чому так відбувається? Відповідь проста!

Ці підприємці відкрили свій бізнес по франшизі , а відповідно, їм ніхто не забороняє бути ІП і вести свій бізнес під маркою розкрученого бренду.

Інформацію про те, як стати підприємцем і відкрити бізнес по франшизі, ви знайдете нижче в розділі « Відкриваємо бізнес по франшизі ». Це один з кращих способів почати свою справу, коли ви вже відкрили компанію.

Є й інші мінуси ІП, вони ставляться скоріше до бухгалтерської стороні питання.

Тому, коли ви будете реєструвати свою фірму, то зверніться до бухгалтеру і він вам підкаже, що краще відкрити: ТОВ або ІП.

На цьому короткий аналіз переваг і недоліків ІП завершено.

Переходимо до аналізу ТОВ.

Плюси ТОВ  (+):

 1. Обмежена відповідальність учасників (засновників) товариства.  Особисто вам як фізичній особі не загрожує ризик залишитися без грошей і майна, якщо ваше ТОВ не зможе виконати свої зобов’язання і залишиться з боргами. Згідно із законом ви ризикуєте лише втратити ту частину статутного капіталу, розміром якої володієте в компанії.
 2. Солідність і можливість здійснювати будь-які види діяльність (при наявності ліцензій).  ТОВ – це повноцінна компанія, якій довіряють. Суспільство без проблем може здійснювати будь-які види діяльності, не заборонені законом, брати участь в тендерах і котируваннях (держ. Закупівель).
 3. ТОВ можна продати або купити компанію на відміну від ВП.  Якщо у вас виникає потреба в додаткових інвестиціях або продажу бізнесу, то ТОВ підійде вам більше, ніж ВП.
 4. Товариство з обмеженою відповідальністю не платить внески до Пенсійного Фонду, якщо не здійснює діяльність.  Це дуже зручно, якщо ви займаєтеся бізнесом «час від часу». При цьому ТОВ може покривати збитки минулих років за рахунок прибутку поточного року. Використовуючи це, суспільство зменшує податок на прибуток.

Мінуси ТОВ  (-):

 1. Щодо дорога і більш складна процедура реєстрації.  Для відкриття ТОВ потрібно зібрати більше документів і сама реєстрація товариства коштує в кілька разів дорожче, ніж реєстрація ІП.
 2. Потрібно Статутний капітал.  Статутний капітал виступає грошовим забезпеченням гарантійних зобов’язань товариства перед кредиторами.
 3. Труднощі з висновком зароблених коштів.  ТОВ розподіляє прибуток між учасниками не частіше ніж один раз на квартал, всі зароблені кошти після надходження на розрахунковий рахунок ТОВ належать суспільству і їх не можна вивести без спеціальних процедур.
 4. Необхідність ведення бухгалтерського обліку і більш складна звітність.  Для ведення ТОВ зазвичай наймається штатний або «приходить» бухгалтер, так як тут є тонкощі, в яких може розібратися лише людина зі спеціальною освітою або досвідом.
 5. Високі штрафи за порушення законодавства в галузі комерційної діяльності.  Деякі штрафи у ТОВ в десятки разів вище, ніж у ВП. Крім того, індивідуальних підприємців менше контролює держава. Товариству з обмеженою відповідальністю складніше застосовувати «сірі» схеми роботи і легально уникати сплати податків.

Шановні читачі, ми провели порівняльний аналіз двох найбільш популярних організаційно-правових форм комерційного підприємства для починаючого підприємця.

Далі ви дізнаєтеся як відкрити ІП або ТОВ і яким бізнесом зайнятися, якщо ви вперше відкриваєте його.

Як відкрити ІП

Цю тему я детально розкрив в окремій статті на нашому сайті: « Як відкрити ІП за 3 години ».