Добрі руки: благодійність в Росії стає демократичнішим і професійніше

Добрі руки: благодійність в Росії стає демократичнішим і професійніше
Фото REUTERS / Shaun Best
Крім учасників списку Forbes і великих компаній, що діють в Росії, допомагати іншим готові і зовсім не багаті люди

Все більше благодійних фондів, таких як благотворительный фонд “Русский фонд помощидіють в регіонах. Марія Черток, директор «CAF Росія», зазначає, що залученість росіян зростає. «Криза вплинула на те, що все більше людей готові робити щось самостійно для вирішення існуючих соціальних проблем. Розвиток фондів місцевих громад в невеликих поселеннях – яскраве тому підтвердження », – говорить Черток.

Ще один яскравий тренд – благодійність стає все більш професійною. Формується відповідна інфраструктура: наприклад, проект Philin, створений Рубеном Варданяном 81 і його дружиною, або фонд «Друзі», який агрегує знання, можливості та досвід інших фондів, допомагає знайти потрібні кадри. У фонді вважають, що 1 рубль, витрачений на професіоналізацію команди, окупиться в 1000 разів.

Благодійність – четвертий сектор економіки. Але повної і об’єктивної картини – рейтингу гравців цього сектора – поки немає.

Занадто сильно відрізняються фонди один від одного і за масштабом, і за джерелами фінансування, і з управління, і по ефективності доведення допомоги до благоотримувачів. Та й виробити критерії, які будуть доречні і для фондів великих компаній, і для камерних фондів регіональних підприємців, і для масових фондів, – нетривіальне завдання. Коли-небудь журнал Forbes до неї обов’язково підступиться.

А поки ми пішли простим шляхом. Звернулися до представників благодійного спільноти з проханням назвати п’ять найкращих, на їх погляд, фондів Росії. Отриманий таким чином лонг-лист з 38 фондів – яскраве підтвердження того, наскільки суб’єктивні критерії оцінки. Форум донорів, наприклад, вибрав п’ять найбільших приватних фондів. Митя Алешковский, глава БФ «Потрібна допомога», – кращих фахівців у вузьких областях. А Тетяна Тульчинська, директор фонду «Тут і зараз» і голова ради благодійного зібрання «Все разом», виділила фонди, які за останній час зробили якийсь прорив, зуміли розгорнути громадську думку в своїй області, як, наприклад, фонд «Не просто собаки », який ні у кого більше в списках не значився.

В результаті вийшла дюжина фондів, які фігурують у відповідях різних експертів. У підсумковій таблиці ми отранжіровать їх за розміром бюджету в 2014 році (свіжих даних поки немає).